fbpx

Neden Aile Şirketleri için Veliaht Koçluğu

Veliaht Koçluğu aile şirketlerindeki çok önemli bir soruna dünya üzerinde yüzyıllardır uygulanan bir çözümün modern yöntemidir.

Aile şirketlerinin devamlılığına yönelik en verimli ve en etkili yatırımdır. Bir aile şirketi bir sonraki kaptanı doğru yönlendirip o koltuğa güvenle geçmesini sağladığında şirket kurumsallaşamamışsa dahi

(1) bir sonraki nesle aktarılabiliyor,
(2) bir sonraki nesil edindiği doğru bilgi ile şirketi kurumsallaştırabiliyor ve zamana meydan okuyan bir şirket haline geçiyor.

Benim çalışmalarımın aileler için olan en önemli iki gereksinimi bulunmaktadır. 

Bunlardan biri, gencin yetişmemiş olmasına rağmen yüzeysel bilgi ile pek çok konuda fikir sahibi olmasından ötürü iş yönetiminin köküne inememesidir. 

Diğeri de yetiştirilme ihtiyacı hisseden gencin şirket için çok fayda sağlayacak fikirlere sahip olmasına rağmen kısıtlanmış hissetmesidir. 

Bu iki konu ailelerin en çok geliştirilmeye ihtiyaç hissettikleri konular olsa da bunun yanında gençlerden beklenen ama gözlemlenmeyen davranışlar da sıklıkla karşılaştığım konulardandır. 

Fakat aslında bunlar buzdağının yüzeyde görünen kısmıdır ve bunların altında, bir aile şirketini yönetmek için geliştirilmeyi bekleyen sayısız nokta mevcuttur.

İşte bu faktörlerin üzerinde durulmamasındandır ki Türkiye ve dünyada pek çok aile şirketi işlerini çocuklarına aktardıklarında o şirketlerin devam edemediklerine şahit oluruz ki bu vakalar istatistiki bilgilerle de teyid edilmektedir.

Danışmanlık başvuru formu